Sposoby na skuteczne promowanie firmy w internecie za pomocą video

Promowanie firmy w internecie za pomocą video - użyteczne porady

Większość właścicieli i managerów firm ma świadomość, że aktualnie video jest najskuteczniejszą formą przekazu i możliwością dotarcia do klientów. Jakie są sposoby na skuteczne promowanie firmy w internecie tym sposobem? Które kanały i narzędzia wybrać?

Dlaczego promowanie firmy w internecie za pomocą video jest coraz popularniejsze?

Ludzie są zabiegani i chcą maksymalnie wykorzystać każdą chwilę swojego życia, dlatego ciężko im skupić się na tekście pisanym. Forma video nie tylko łatwiej przekazuje treści merytoryczne, ale również działa bezpośrednio na emocje, a to właśnie one decydują w większości przypadków o decyzji zakupu. Statystyki mówią, że video marketing zyskuje na popularności. Już w 2018 roku 85% konsumentów chciało zobaczyć więcej filmów przygotowanych przez ulubione marki. Aż 83% przedsiębiorców twierdzi, że efekty z promocji formą video są bardzo satysfakcjonujące i skuteczniejsze od innych metod reklamy.

Promowanie firmy w internecie rozpocznij od strategii

Wszystko pięknie brzmi, ale nie jest to tak proste i oczywiste. Jeżeli jako właściciel bądź manager firmy zdecydujesz się na promowanie firmy lub usługi w internecie za pomocą filmu, musisz zadać sobie kilka pytań, które będą kluczowe w procesie tworzenia strategii reklamy video.

Co chcę osiągnąć przez taką reklamę?

Pytanie może wydawać się banalne, bo finalna odpowiedź brzmi najczęściej: zwiększyć sprzedaż i zarobić więcej pieniędzy. Oczywiście jest to prawda, tylko należy określić metodę, jaką to osiągniemy.

Dla małych i średniej wielkości biznesów idealnie sprawdzi się do tego film promocyjny, a w przypadku większych firm film korporacyjny. Są to formy, które przedstawiają działalność oraz utożsamiają ją z pewnymi cechami, które pragniemy w tym przekazie zaakcentować, np. niezawodność czy skuteczność. Warto aby taki film odwoływał się do idei lub misji firmy, historii jej powstania, do tego posłuży w filmie storytelling.

Ta forma video jest też idealne dla firmy, która istnieje na rynku ale chcę uwiarygodnić swoją pozycję wśród partnerów biznesowych: krajowych i zagranicznych.

Przykład storytellingu w reklamie video 

Jako przykład dobrze zrealizowanego storytellingu w reklamie video opowiem o filmie, który stworzyłem dla marki Frapol, czyli firmy specjalizującej się w produkcji układów wentylacji dużych obiektów architektonicznych.

https://vimeo.com/166485471

Film jest sprzed wielu lat i choć technicznie może odstawiać od aktualnych naszych produkcji, to jego przekaz jest nadal aktualny i skuteczny. Celem filmu było podsumowanie wieloletniej działalności firmy oraz ukazanie jej partnerom zagranicznym i krajowym.

Po analizie wpadłem na pomysł, że pracownicy tej firmy to są niewidzialni bohaterzy tak jak powietrze, które dystrybuują ich urządzenia, więc pierwszy kadr zaczyna się od dmuchawca i tekstu „każdy potrzebuje świeżego  powietrza”, następnie ukazuję przykładowe ilości składowych elementów instalacji wykonanych do tej pory oraz ujęcie na wdech kobiety przenosi nas do hal fabrycznych, gdzie te elementy konstrukcyjne instalacji klimatyzacji, widać pracowników, którzy zaangażowani nad nimi pracują. Oni zostali wskazani jako ludzie z pasjami, którzy składają się na zgrany zespół budujący firmę. Dzięki temu pomysłowi udało wywołać emocje, ciekawość i zbudować obraz misji firmy, która wychodzi poza element finansowy, ale daje ludziom wymierną korzyść w postaci powietrza, którym oddychamy. W tym wypadku film nie tylko zbudował i utrwalił świadomość istnienia marki, ale również zaprezentował firmę w sposób pełniejszy, wraz z jej misją. W efekcie poza elementem promocyjnym film umocnił poczucie jedności wśród pracowników, a klienci i partnerzy zagraniczni po otrzymaniu wersji z tłumaczeniem poprosili o pełną Anglojęzyczną formę filmu aby móc również na własnych portalach prezentować film. 

Ile kosztuje film promocyjny i od czego zależy finalna cena?

Ile kosztuje film promocyjny? Prezentację firmy zazwyczaj udaje się zrealizować bez konieczności angażowania aktorów, planów zdjęciowych poza siedzibą firmy, co ma korzystny wpływ na koszt produkcji. Istotną kwestią jest wielkość firmy: od powierzchni siedziby i hal produkcyjnych, poprzez liczbę pracowników. Inaczej będzie wyglądała praca nad prezentacją dużej firmy produkującej masowo produkty spożywcze, a inaczej małej restauracji. Dotyczy to zarówno czasu potrzebnego do realizacji zdjęć, jak i wielkość ekipy pracującej przy produkcji oraz ilości sprzętu wymaganego do nagrań i doświetlenia planów. Lata doświadczenia w tej branży sprawiają, że przed podjęciem się zlecenia potrafimy oszacować koszt wyprodukowania filmu promocyjnego, a także ocenić liczbę potrzebnych podczas kręcenia osób i sprzętu.

Czym wzbogacić video? Animacje, mapy, wykresy

Film promocyjny możemy wzbogacić animacjami, które zarówno poprawią jego walory estetyczne, ale też mogą być nośnikami istotnych informacji merytorycznych w postaci wykresów, liczb, map. Tego rodzaju video często stosuje się jako ruchomy frontpage strony internetowej firmy. 

Zastanów się, gdzie wykorzystasz video

Jeżeli masz już film prezentacyjny albo Twoja działalność specjalizuje się w sprzedaży i trudno jest pokazać głębszą ideę firmy, wtedy warto pomyśleć o spocie reklamowym bądź filmach produktowych. Tutaj celem bezpośrednim jest sprzedaż produktów bądź usług. Istotnym pytaniem, które należy sobie zadać, to gdzie zamierzasz wykorzystać taki film. Czy będzie to kampania telewizyjna promocja na Facebooku lub YouTube? Pole eksploatacji jest istotne nie tylko ze względu na zakres praw rozpowszechniania w umowie, które dotyczą aktorów, muzyki, lektora, ale również poziomu jakości wykonania spotu, rozdzielczości i proporcji obrazu. Reklama telewizyjna wymaga najwyższych standardów, co za tym idzie zazwyczaj produkcji zbliżonej do fabularnych filmów kinowych. W przypadku produkcji do internetu możemy się pokusić o uproszczone formy, ponieważ będą one oglądane często głównie na telefonach i ekranach komputerów. Produkując video na urządzenia mobilne, warto odpowiednio dopasować ich format: pionowy do telefonów lub dedykowany na Instagram.

Promowanie firmy w internecie za pomocą video w pytaniach i odpowiedziach

Przed podjęciem współpracy z firmą produkującą filmy reklamowe, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań: 

Target reklamy i forma video

Jeżeli targetem są młodzi ludzie do 25. roku życia, kampania zdecydowanie powinna trafić do internetu, ze szczególnym naciskiem na media społecznościowe i popularne aplikacje (Instagram, TikTok, YouTube, Facebook). Jeżeli targetem są osoby powyżej 25. ale poniżej 50. roku życia, to również  warto celować w internet, ale tutaj prym wiedzie Facebook, a także reklama w serwisach Youtube i Instagram. Starsze osoby oglądają więcej telewizji, więc tam sprawdzą się reklamy produktów medycznych, leków, bądź skierowane do nich kampanie społeczne. Oczywiście nie tylko wiek jest istotnym elementem – wybierając naszą firmę, pomożemy Ci określić target i dobrać odpowiednią formę do określonej kampanii reklamowej. 

Cel reklamy video i miejsce jej publikacji

Jeśli udało Ci się określić formę filmu promocyjnego, to teraz ważne jest, aby go właściwie użyć. Jeśli ma być on jedynie elementem wpływającym na profesjonalny odbiór Twojej firmy i w bardziej atrakcyjny sposób ją zaprezentować, to umieszczenie jej na stronie internetowej firmy może być wystarczające. Jeżeli jednak chcesz za jej pomocą aktywnie pozyskiwać klientów, warto zaplanować całą kampanię i wykorzystać wiele miejsc, gdzie film posłuży za narzędzie do promocji i sprzedaży. 

Gdzie reklamować firmę? Internetowe serwisy i media warte uwagi

Warto założyć firmowy kanał w serwisie YouTube, gdzie po umieszczeniu filmu należy pamiętać o dodaniu opisu i tagów. YouTube należy do giganta Google, więc dzięki temu automatycznie przyczynimy się do lepszej pozycji naszej marki w wyszukiwarce. Może się również okazać, że to właśnie film na YT będzie kanałem, przez który osoby wyszukujące jakiegoś produktu bądź usługi trafią na stronę Twojej firmy.

Poza stroną internetową warto mieć firmowy profil na Facebooku, gdzie video będzie nie tylko atrakcyjnym materiałem na post, ale również do kampanii reklamowej Facebook Ads, precyzyjnie skierowanej do Twojej grupy docelowej. Ten sam film można z powodzeniem użyć również na Instagramie, który należy do Facebooka, z poziomu panelu Facebooka można utworzyć reklamy w obydwu tych serwisach. 

Są jeszcze inne nowe kanały dystrybucji video, takie jak Tik Tok, Twitter itp. – zależnie od targetu, dopasowujemy pole eksploatacji. 

Samo stworzenie nawet najwspanialszego filmu promocyjnego nie gwarantuje jego skuteczności, ale odpowiednie użycie go i dopasowanie do targetu na pewno przyniesie pożądany efekt. Wszystkie osoby i firmy zainteresowane taką formą promocji, zapraszamy do kontaktu